Fujifilm 50mm f1.0 Görücüye Çıkıyor


Fotoğraf dünyası her geçen gün yeni ve çok kaliteli ürünlerle çalkalanıyor. Günümüzde kendine daha çok kitle bulan fotoğrafçılık sektörü bu sefer Fujifilm'in duyurduğu bu yeni objektifi konuşuyor. Aynasız segmentte zaten XT3 ve XT4 gibi çok klas makineleri ve birbirinden keskin objektifleri bulunan Fuji'nin bu defaki heyecan getiren ürünü 1 diyafram değeri ile dünyada (aynasız kategoride) üretilen ilk otomatik fokuslu objektif oldu. Özellikle portre çekimi seven fotoğrafçılar için iç veya dış mekan fark etmeksizin harika keskinlik ve yumuşak arkaplan etkisi oluşturuyor. Otomatik fokusu da gerçekten iddialı. Video konusunda da bu performansını konuşturacak gibi duruyor.


Bunlara ek olarak suya ve toza dayanıklı yapısı ile her türlü ortamda güvenle çekim yapabilme imkanı sunuyor ve sınırları zorluyor.

Gelelim bu yeni canavarın fiyatına. Fujifilmshop resmi sayfasındaki fiyatı 11.249,00TL. Vaat ettikleri göz önünde bulundurulursa oldukça uygun bir fiyat bence. Ama ülkemiz şartlarında bu objektifi alabilmek için bu işin öncelikle sanatsal olarak hakkını verebilmek gerek ve sonrasında bu işi çok seviyor veya fotoğrafçılıktan para kazanmak veyahut da biraz zengin olmak gerek diye düşünüyorum. Maalesef fiyat konusunda bu tip konuşmalar yapmadan edemiyoruz.