Fujifilm X-H1 Ön İnceleme


Merhaba, bu tip ön inceleme yazılarını sadece ürünler hakkında fikirlerimi dile getirmek için yazıyorum. Bir başka deyişle heyecanımı paylaşıyorum. Fujifilm geçtiğimiz günlerde aynasız makine serisinin en yenisi olan X-H1 modelini duyurdu. İlk duyduğumda orta format bir makine olduğunu sandım. Ama neyseki değilmiş çünkü orta format makine fiyatları her ne kadar rakip full frame serilere yakın olsa da hala yüksek. Fujifilm aynasız makine sektöründe Sony ile piyasanın en iyi makinelerini üretmeye devam ediyor. Tabi fiyat olarak da Sony’den hesaplı ürünleri olduğu için benim de ilgimi çekiyor. Kalite yönüyle bakacak olursak renk ve keskinlik gibi bir sorunu da yok hatta renk konusunda en iyilerinden birisi.


Makinenin incelemesine geçecek olursak tasarım olarak biraz daha orta format makinesi olan GFX 50S modeline benziyor. Hatta orta format sanmamın nedeni de bu olsa gerek. Üst kısmına bu seride ilk kez kullanılan bir bilgi ekranı konmuş. Sensörü X-T2 ile aynı olan X-Trans CMOS III. Fujifilm X-T2 ile yakaladığı başarıyı bir üst seviyeye bu yeni seriyle çıkarmış. Neredeyse eksiksiz bir makine üretmiş.

Çok ilgi çekici yenilikleri mevcut. Özellikle sensör ile görüntü sabitlemesi dikkat çekiyor. 4K video konusundaki yetenekler de arttırılmış ve komple bir makine sunulmuş bize.